OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Od 2001 roku, dnia 29 września, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Nie jest to przypadkowa data, odnosi się ona bowiem do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Święto zostało ogłoszone po raz pierwszy z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie – jak sama nazwa mówi - głośnego czytania dzieciom.

Od dawna dobrze wiemy, że czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. W końcu to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu.

Ponieważ wszystkim nam zależy, aby nasi uczniowie wyrośli na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi, zatem i nasza szkoła przyłączyła się po raz kolejny do tej ważnej ogólnopolskiej akcji, aby swym działaniem zachęcić do czytania książek.

W tym dniu sięgnęliśmy po lektury skreślone piórem Janiny Porazińskiej, ale też innych autorów, tworzących literaturę dla dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że odczytując fragmenty książek, zaszczepiliśmy w naszych uczniach chęć sięgnięcia po którąś z nich.

Do naszej akcji dołączyły również dzieci z grup przedszkolnych. Panie wychowawczynie przygotowały dla nich i zaprezentowały znane bajeczki, rymowanki i wierszyki.

Propagując głośne czytanie, zachęcamy wszystkich Uczniów, Dzieci i Rodziców, by czytelnicze święto nie było obchodzone tylko 29. września, ale byśmy czytali przez cały rok.

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich każdego dnia! Również tych najmłodszych, a mianowicie uczniów klas drugich, którzy w tym dniu zostali oficjalnie pasowani na czytelników przez wicedyrektor Panią Danutę Bosiak oraz bibliotekarkę Panią Joannę Polichę.

Zapamiętajcie! Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować!!!

Organizatorki akcji:

Joanna Policha i Dorota Kobieluch