Jesteś tutaj:

Konsultacje dla rodziców:

PRZEDSZKOLE - PONIEDZIAŁEK 8.45 - 9.15

SZKOŁA PODSTAWOWA - CZWARTEK 8.50 - 9.35

Kim jest logopeda i jakie są jego zadania?

Logopeda to specjalista zajmujący się diagnozowaniem, stymulacją rozwoju mowy, profilaktyką oraz terapią zaburzeń mowy.

Gimnastyka buzi i języka

• Ćwiczenia usprawniające narządy mowy (język, wargi i podniebienie) przygotowują do prawidłowego mówienia. W formie zabawy można je prowadzić już nawet z dwuletnim dzieckiem. Dzieci mają naturalną skłonność do wielokrotnego powtarzania ulubionych zabaw i warto to wykorzystać, usprawnijąc artykulatory maluszka. Ważnym zadaniem dorosłego, jest pokazanie dziecku, poprawnie wykonanego ćwiczenia. Z młodszym dzieckiem lepiej ćwiczyć krótko, a częściej (3-4 minuty), zaś ze starszym należy wydłużać czas ćwiczeń do 10 minut. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim indywidualnym tempie, dlatego też czas ćwiczeń należy dostosować do możliwości naszej pociechy. Za każdym razem należy chwalić malucha za podejmowany wysiłek i zachęcać go do kolejnych ćwiczeń. Na początku dobrze jest wykonywać ćwiczenia z dzieckiem przed lustrem, by mogło ono zobaczyć i nauczyć się poprawnie wykonywać zadanie. Kiedy dziecko pozna sposób wykonywania ćwiczeń, można wykorzystywać do ich realizacji każdą możliwą okazję: drogę do przedszkola, powrót do domu, spacer, jazdę samochodem, itp..